O projekcie

Fundatorzy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Dofinansowanie krajowe z budżetu nauki w ramach dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

Idea

KARDIONET to system integrujący zaawansowane metody rozproszonej akwizycji, archiwizacji i teletransmisji obrazowania medycznego na potrzeby opieki kardiologicznej ostrych zespołów wieńcowych.

Ostry zespół wieńcowy, w tym zawał serca, jest jednym z głównych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Każdego roku na zawał serca zapada w Polsce około 100 tysięcy osób. O przyszłości pacjenta z zawałem serca decydują pierwsze godziny. Czynnikiem krytycznym jest w tym przypadku czas niezbędny na sformułowanie precyzyjnej diagnozy i podjęcie terapii.

Każde zmniejszenie czasu transportu chorego z ostrym zawałem serca na zabieg
pierwotnej angioplastyki wieńcowej o ok. 30 minut, to o ok.15% mniejsza śmiertelność 30-dniowa.

Uzyskanie dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w priorytecie „Badania Naukowe”, pozwoliło na podjęcie prac na rzecz rozwoju zaawansowanych metod obrazowania medycznego, rozproszonej akwizycji, archiwizacji i teletransmisji w zintegrowanym systemie opieki kardiologicznej ostrych zespołów wieńcowych.

Projekt jest realizowany we współpracy partnerskiej zespołów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, I Katedry i Kliniki Kardiologii oraz Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i partnera norweskiego, firmy Trollhetta AS.

Celem projektu jest poprawa jakości usług medycznych dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć informatycznych w kardiologii.

  • System ma umożliwić przechowywanie i udostępnianie danych multimodalnych zebranych w postaci elektronicznej historii choroby pacjenta, gdzie zarejestrowane będą badania obrazowe, takie jak elektrokardiogram, badanie echokardiograficzne, CT, MRI oraz wiele innych specjalistycznych badań i danych umożliwiających szybszą i lepszą diagnozę.
  • >Elektroniczna historia choroby będzie stanowić uniwersalne narzędzie komunikacji pomiędzy różnymi ośrodkami medycznymi, regionalnymi i referencyjnymi, biorącymi udział w procesie leczenia pacjentów kardiologicznych.
  • Dzięki systemowi lekarz w karetce pogotowia będzie miał możliwość uzyskania szybkiej konsultacji z kardiologiem, przebywającym w tym czasie na dyżurze w szpitalu. Pozwoli to na postawienie trafnej diagnozy, a co za tym idzie szybsze udzielenie pacjentowi niezbędnej pomocy i przewiezienie go od razu do szpitala z całodobowym dyżurem leczenia inwazyjnego ostrego zawału serca. Przesłane informacje o pacjencie pozwolą na szybsze podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych.
  • Dzięki systemowi możliwe będzie prowadzenie badań naukowych w oparciu o dane dużej liczby chorych. Pozwoli to formułować odpowiedzi na pytanie, jaka metoda interwencji w przypadku chorych z zawałem serca jest najskuteczniejsza.

Partnerzy

Projekt KARDIONET realizowany jest dzięki współpracy trzech instytucji:

  1. Uniwersytetu Warszawskiego – Lider
    Projekt realizuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
  2. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
    Projekt realizuje I Katedra i Klinika Kardiologii oraz Zakład Informatyki Medycznej i Telemedycyny
  3. firma Trollhetta AS z Trondheim, Norwegia

więcej o partnerach projektu..

Zadania

 

  1. Zakup aparatury (więcej..)
  2. Zbudowanie formatu multimodalnej historii choroby z uwzględnieniem modułu specjalistycznego dla potrzeb
    kardiologii (więcej..)
  3. Opracowanie i wprowadzenie jednolitych algorytmów postępowania w ostrych zespołach wieńcowych (więcej..)
  4. Budowa modułu przetwarzania dla potrzeb diagnostyki i planowania terapii w szczególności dane 3D i 4D z USG,
    MRI i CT (więcej..)
  5. Opracowanie specyfikacji systemu, instalacji baz danych i serwerów oraz zapewnienie mechanizmów replikacji danych (więcej..)
  6. Uruchomienie systemu archiwów wraz z mechanizmami archiwizacji strony technicznej, testy funkcjonalności systemu (więcej..)
  7. Zarządzanie, informacja i promocja

Uzasadnienie

Najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce, powodującą około 50% wszystkich zgonów, są choroby układu krążenia. Wśród chorób układu krążenia dominują ostre zespoły wieńcowe, obejmujące trzy typy zdarzeń klinicznych: zawał serca, niestabilną chorobę wieńcową, niektóre przypadki zgonu sercowego. Szacunkowe obliczenia dają liczbę około 250 000 przypadków w Polsce rocznie. Najczęściej stosowanym obecnie typem leczenia ostrych zespołów wieńcowych jest zastosowanie procedury kardiologii interwencyjnej – angioplastyki wieńcowej. Procedura ta jest wykonywana tylko w ośrodkach kardiologicznych o wysokim stopniu referencyjności np. ośrodkach akademickich położonych w dużych miastach. O powodzeniu zabiegu decyduje jak najkrótszy czas od momentu wystąpienia objawów do momentu udrożnienia tętnicy wieńcowej, dlatego dużego znaczenia nabiera sprawny system komunikacji pomiędzy karetką pogotowia i/lub ośrodkiem o niskim stopniu referencyjności np. szpital powiatowy, a ośrodkiem o wysokim stopniu referencyjności, w którym ma być przeprowadzony zabieg angioplastyki.

Innowacyjność

Innowacyjność projektu Kardionet polega na zastosowaniu technologii gridowych. Grid to system, który integruje i zarządza zasobami połączonymi siecią komputerową i będącymi pod kontrolą różnych domen i instytucji. Technologie gridowe umożliwiają bezpieczny i w pełni kontrolowany dostęp do rozproszonych danych. Zapewniają uwierzytelnianie użytkowników, tworzenie wirtualnych organizacji oraz wygodne i elastyczne wykorzystanie zasobów. Projekt obejmuje stworzenie jednolitego systemu informacji o pacjencie zawierającego różnorodne dane diagnostyczne, np. zdjęcia USG czy EKG.

Oczekiwane efekty

  • poprawa opieki kardiologicznej
  • skrócenie czasu postępowania diagnostycznego i czasu od zgłoszenia incydentów takich - jak  świeży zawał, niestabilna choroba wieńcowa, czy groźne zaburzenia rytmu do skutecznej interwencji kardiologicznej
  • efektywniejsze wykorzystanie zbieranych zasobów informacyjnych – danych medycznych
  • zapewnienie wysokiego poziomu usług medycznych oraz ich powszechna dostępność
  • poprzez wykorzystanie technik informacyjnych i technologii informatycznych zwiększenie efektywności opieki zdrowotnej

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Podstawowy problem stanowi zbyt rzadkie i mało precyzyjne rozpoznawanie niewydolności serca w praktyce ambulatoryjnej i przedszpitalnej. Ponad 75 % przypadków jest ostatecznie diagnozowanych dopiero w szpitalu. Zastosowanie rozwiązań teleinformatycznych w diagnostyce, wykorzystującej techniki wizualizacyjne dostępne w ośrodkach referencyjnych, pozwoli na postawienie diagnozy poza specjalistycznym szpitalem i prawidłowa terapia będzie mogła zostać podjęta jeszcze zanim pacjent dotrze do ośrodka docelowego.