"Teletransmisja zapisu EKG ułatwia szybką ocenę ryzyka zgonu, eliminuje konieczność badania pacjenta przez lekarza z izby przyjęć i skraca okres od przybycia pogotowia ratunkowego do wykonania zabiegu reperfuzyjnego."

prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski

"Powstający na bazie stworzonych rozwiązań prototypowy system wspomagający opiekę kardiologiczną na terenie Mazowsza ma szansę stać się podstawą przyszłych wdrożeń w skali całych regionów."

prof. dr hab. Marek Niezgódka

 

Aktualności
Współpraca z partnerem norweskim
Nie, 4 Lut 2011

 

Głównym osiągnięciem naukowym współpracującej w projekcie firmy Trollhetta AS jest opracowanie metody i urządzenia do badań ultrasonograficznych wykorzystujących dwa impulsy - niskiej i wysokiej częstotliwości - generowane w odpowiedniej fazie. Impuls niskiej częstotliwości modyfikuje lokalne własności elastosprężyste środowiska podnosząc jakość obrazu uzyskiwanego z użyciem impulsu wysokiej częstotliwości.

więcej..



Wykorzystanie stymulatora serca w „Pracowni kontroli i telemonitoringu implantowanych urządzeń serca”

Czw, 20 Sty 2011

W zorganizowanej i uruchomionej w kwietniu 2010 roku „Pracowni kontroli i telemonitoringu implantowanych urządzeń serca” przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM opieką z zastosowaniem telemonitoringu jest objętych aktualnie ponad 50 pacjentów z implantowanym urządzeniem typu kardiowerter-defibrylator czy stymulator resynchornizujący."

więcej..



Implantacja stymulatora serca z funkcją resynchronizacji serca i kardiowertera-defibrylatora
Wto, 1 Kwit 2010

W dniu 1.04.2010 hospitalizowanemu w Klinice Kardiologii pacjentowi z ciężką pozawałową niewydolnością serca implantowano obecnie najbardziej zaawansowane urządzenie, umożliwiające terapie antyarytmiczne i leczenie niewydolności serca – stymulator serca z funkcją resynchronizacji serca i kardiowertera-defibrylatora.

więcej..



Uruchomienie ośrodka Home Monitoringu

Pon, 31 Mrz 2010

W I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM uruchomiono ośrodek Home Monitoringu – kontroli za pomocą sieci telefonicznej pacjentów z implantowanymi stymulatorami serca i kardiowerterami-defibrylatorami.

więcej..



Spotkanie koordynacyjne

Pia, 12 Lut 2010

W dniu 11 lutego 2010r. odbyło się spotkanie koordynacyjne podsumowujące wykonane do tej pory prace projektowe oraz omówiono problemy realizacyjne związane z przesyłaniem danych EKG z karetek i integracją różnych danych w systemie.

więcej..


poprzednie wydarzenia...

O projekcie

KARDIONET to system integrujący zaawansowane metody rozproszonej akwizycji, archiwizacji i teletransmisji obrazowania medycznego na potrzeby opieki kardiologicznej ostrych zespołów wieńcowych.

Ostry zespół wieńcowy, w tym zawał serca, jest jednym z głównych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Każdego roku na zawał serca zapada w Polsce około 100 tysięcy osób. O przyszłości pacjenta z zawałem serca decydują pierwsze godziny. Czynnikiem krytycznym jest w tym przypadku czas niezbędny na sformułowanie precyzyjnej diagnozy i podjęcie terapii.

Każde zmniejszenie czasu transportu chorego z ostrym zawałem serca na zabieg pierwotnej angioplastyki wieńcowej o ok. 30 minut, to o ok.15% mniejsza śmiertelność 30-dniowa.

Uzyskanie dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w priorytecie „Badania Naukowe”, pozwoliło na podjęcie prac na rzecz rozwoju zaawansowanych metod obrazowania medycznego, rozproszonej akwizycji, archiwizacji i teletransmisji w zintegrowanym systemie opieki kardiologicznej ostrych zespołów wieńcowych.

Projekt jest realizowany we współpracy partnerskiej zespołów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, I Katedry i Kliniki Kardiologii oraz Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i partnera norweskiego, firmy Trollhetta AS.

Celem projektu jest poprawa jakości usług medycznych dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć informatycznych w kardiologii.

  • System ma umożliwić przechowywanie i udostępnianie danych multimodalnych zebranych w postaci elektronicznej historii choroby pacjenta, gdzie zarejestrowane będą badania obrazowe, takie jak elektrokardiogram, badanie echokardiograficzne, CT, MRI oraz wiele innych specjalistycznych badań i danych umożliwiających szybszą i lepszą diagnozę.
  • Elektroniczna historia choroby będzie stanowić uniwersalne narzędzie komunikacji pomiędzy różnymi ośrodkami medycznymi, regionalnymi i referencyjnymi, biorącymi udział w procesie leczenia pacjentów kardiologicznych.
  • Dzięki systemowi lekarz w karetce pogotowia będzie miał możliwość uzyskania szybkiej konsultacji z kardiologiem, przebywającym w tym czasie na dyżurze w szpitalu. Pozwoli to na postawienie trafnej diagnozy, a co za tym idzie szybsze udzielenie pacjentowi niezbędnej pomocy i przewiezienie go od razu do szpitala z całodobowym dyżurem leczenia inwazyjnego ostrego zawału serca. Przesłane informacje o pacjencie pozwolą na szybsze podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych.
  • Dzięki systemowi możliwe będzie prowadzenie badań naukowych w oparciu o dane dużej liczby chorych. Pozwoli to formułować odpowiedzi na pytanie, jaka metoda interwencji w przypadku chorych z zawałem serca jest najskuteczniejsza.

więcej..

Partnerzy projektu